Artykuły oznaczone tagiem ‘czas’

Zalety i wady pracy

15Wszystko w świecie ma zarówno pewne wady jak i pewne zalety. Tak samo jest z praca, w której jednak powinniśmy upatrywać się głównie zalet, bowiem bez tego ciężko byłoby przetrwać jakikolwiek dłuższy dzień w danej pracy. Prace są oczywiście różne, ale mają one swoje zalety, tylko często trzeba je znaleźć, a jeśli ktoś znajduje się na idealnym dla siebie stanowisku to tym bardziej praca ta powinna być dla niego czymś po postu wspaniałym. Otóż praca daje wiele korzyści ale najbardziej znana i pożądana korzyść to oczywiście pieniądze, bowiem to po to głównie chodzi się do pracy. Jednak zalety pracy są również inne. Jakie? Otóż przede wszystkim jeśli praca wśród ludzi to dla nas coś wspaniałego, to wykonywanie właśnie takiej pracy będzie niosło za sobą korzyści ,bowiem przebywanie wśród ludzi spowoduje,że będziemy czuć się niczym ryba w wodzie. Tak samo przeciwnie, jeśli dla nas czymś dobrym jest praca w samotności to korzystne będzie również, jeśli najdziemy taką prace, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzać.Praca to dla wielu ludzi najwspanialsza czynności dnia ,bowiem kochają oni swoją prace, kochają to, co lubią, sprawia im to przyjemność, a skoro mają dzięki temu jeszcze pieniądze, to radość jest tym większa. Jednak praca to nie tylko radość, bowiem niektórzy nie wykonują pracy jaką by chcieli i męczą się w niej, a wtedy stwarza ona dla nich pewne zagrożenia. Również wykonywana z radością praca może te zagrożenia stwarzać – różnie bywa. Dla ludzi, którzy nie są w swoim żywiole praca może przede wszystkim powodować wypalenie zawodowe już na samym początku a to sprzyja złemu samopoczuciu, depresji i podobnym temu schorzeniom czy chorobom. Jednak dla ludzi, którzy wykonują pracę którą lubią jak również dla tych, którzy robią coś, co niekoniecznie sprawia im przyjemność zagrożenia mogą być jeszcze inne. W niektórych pracach niebezpieczeństwo czyha na nich cały czas, szczególnie tyczy się to prac fizycznych, gdzie zagrożenia utraty zdrowia czy życia są na porządku dziennym Zatem ostrożność powinna charakteryzować każdego.

Tagi: , , , , , , , ,

Studenci i praca

5Czas problemów finansowych, z którym boryka się większość firm, może okazać się dobrym momentem do rozpoczęcia kariery i zawodowej ścieżki życia dla studentów. Młodzi ludzie będący na ostatnich latach studiów lub zaraz po nich, to doskonały kapitał ludzki dla firm, które zmuszone do szukania oszczędności na każdym kroku. Straż czy praktyka może okazać się najlepszą drogą do wymarzonego etatu. Zatrudnienie studenta, który już coś potrafi a przy tym szybko się uczy nowych rzeczy, to prawdziwe lekarstwo na kryzys dla pracodawców. Trzeba również pamiętać, że staż jest rekompensowany ze środków państwa za pośrednictwem urzędu pracy. Jeśli pracodawca nie zadeklaruje nawet symbolicznego wynagrodzenia, to stażysta nic go nie kosztuje i stanowi dodatkowe ręce do pracy. Studenci w przeważającej większości nie boją się kryzysu. Obserwują uważnie markę, system wynagrodzeń, miejsce pracy oraz pracowników ewentualnego przyszłego pracodawcy. Podobnie jest w całej Unii Europejskiej, jednak tym, co wyróżnia polskiego studenta z pośród innych europejskich studenckich populacji, to chęć zostania ekspertem w danej dziedzinie. Studenci, to najbardziej aktywna grupa ludzi. Pracują i uczą się jednocześnie. Niektórzy nawet potrafią pogodzić z pracą dwa kierunki studiów. Elastyczny grafik pracy i niemałe stawki za godzinę pracy, to są główne atuty przyciągające studentów do agencji pracy tymczasowej. Jest to doskonały sposób na zdobywanie pierwszego zawodowego doświadczenia. Największy wybór pracy jest w wakacje, kiedy firmy mają większe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Jednak niezależnie od pory roku popularnością w śród dostępnych zleceń cieszy się praca na stanowisku doradcy klienta, która polega na telefonicznej obsłudze w zakresie usług i produktów telekomunikacyjnych. Szczególnie w dużych aglomeracja studenci łączą pracę z nauką. W mniejszych miastach jest to wciąż mało popularne. Ile można średnio zarobić pracując jako pracownik tymczasowy? Jest to bardzo równie, wszystko zależy od posiadanych kompetencji a także od uzyskiwanych wyników. Na pewno więcej zarobi student, który tłumaczy teksty na języki obce, niż osoba wykonująca pracę, do której nie potrzeba kwalifikacji.

Tagi: , , , , , , , ,

Szukanie pracy

2Odpowiadając na ogłoszenia o pracę, najczęściej wysyłamy swoje CV i list motywacyjny za pomocą poczty elektronicznej. Popularne e – maile są wygodne i szybko docierają do adresata. Nie mamy jednak gwarancji, że potencjalny przyszły pracodawca odczyta naszą wiadomość. Często czekamy całe tygodnie na odpowiedź i często nie nadchodzi w ogóle. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem okazują się telefony. Jeśli pracodawca odbierze, to nie będzie mógł tak łatwo nas spławić. Najczęściej kończy się to propozycją rozmowy kwalifikacyjnej. Innym razem możemy usłyszeć po drugiej stronie głos automatycznej sekretarki, co nie wróży zbyt dobrze. W ten sposób można stracić fortunę na rachunki telefoniczne i nie uzyskać żadnego efektu. Jak, więc postępować? Dzwonić czy pisać? Najlepiej wykorzystać wszystkie możliwe drogi dostępu, licząc na to, że ktoś wreszcie zainteresuje się naszą ofertą. Cierpliwość zdaje się najlepszym doradcą. Gdy szukamy przez wiele miesięcy i wreszcie znajdujemy jakąś wydaje się porządną ofertę, jesteśmy wniebowzięci. Pracodawca zaprasza nas na rozmowę kwalifikacyjną, która przebiega bardzo dobrze i jesteśmy nadal zadowoleni. Schody zaczynają się trochę później. Na początku nie dostajemy umowy, pracodawca nas zwodzi, zrzuca winę na księgową, która jeszcze jej nie przygotowała. Innym razem zapewnia, że umowa jest gotowa, tylko nie ma czasu po nią jechać, w końcu jest bardzo zabiegany i ty to rozumiesz. Mija kilka miesięcy i umowy nie ma. Nie ma też ubezpieczenia i innych składek. Nie możesz wziąć kredytu, ale nie podskakujesz szefowi, by nie stracić posady. Gorzej, jeśli spóźnia się wypłata lub nie jest tak wysoka, jak powinna być. Nie masz umowy, więc nie możesz walczyć. Przy rozpoczynaniu jakiejkolwiek pracy, pamiętajmy, by wyegzekwować umowę do podpisania i nie zaczynać pracy bez tego dokumentu. Pracodawcy często wykorzystują słabość swoich pracowników i są bezkarni, lepiej, więc walczyć z tym, już od samego początku.

Tagi: , , , , , , ,