Artykuły oznaczone tagiem ‘firma’

Efektywne pracowanie

26Czas pracy to rzecz względna. Dobrze rozplanowany może przynieść wyższą efektywność, nawet o 20%. Źle rozłożony czas pracy – na przykład przy firmie, która zatrudnia koło 30 pracowników – może grozić chaosem i stopniowym pogorszeniem statystyk finansowych, co gorsza wiele firm nie umie zorganizować dobrze tych godzin. Takie dość amatorskie podejście do tego aspektu ekonomii i wydajności może być głównym powodem nawet upadku przedsiębiorstwa. Samodzielne próby ułożenia i rozplanowania czasu pracy wszystkich pracowników odniosą na pewno pozytywny skutek – nie tak duży jak odpowiedni system planowania, bo początki dobrej organizacji nie są łatwe. Czas pracy poszczególnego pracownika jest tak samo istotny jak osób pracujących w zespole. Rozłożenie decyzji na poszczególnych kierowników na pewno spowoduje ułatwienie takie organizacji a pracodawca będzie miał mnie do okazji błędu. Nawet w małym stopniu decyzje o rozpoczęciu organizacji pracy i rozłożenia czasu pracy mogą być zbawienne i zawsze powinny mieć miejsce w każdej rozwijającej się firmie. Oczywiście, że temat dobrej komunikacji jaki i klimatu, atmosfery w pracy oraz wzajemnych dobrych relacji to niebagatelna sprawa, wpływająca w stopniu bezpośrednim na wydajność pracownika. Należy także poruszyć temat odpowiedniego podejścia do pracy, czasu wolnego i odpowiedzialności pracowniczej. Niezależnie od profilu firmy czy przedsiębiorstwa to, jak podchodzimy do pracy ma duże znaczenie, także w przypadku osób decyzyjnych. Trzeba pamiętać o tym, że nasze decyzje wpływają na wspólne dobro i nasza przyszłość zawodową, ale nie zapominajmy o tym, że żyjemy po to by pracować, lecz pracujemy po to żeby żyć – to niby proste, ale bardzo dobrze definiuje odpowiednie podejście do pracy, dobre podejście. Niech nasz praca stanie się czymś więcej niż tylko przymusem, czymś bardziej twórczym, co możemy wykorzystać także w naszym prywatnym życiu. Nasz pozytywny stosunek do wykonywanych czynności będzie owocował dobrymi wynikami, a często pomoże wybrnąć z nawet bardzo ciężkiej sytuacji.

Tagi: , , , , , ,

Praca, a może działalność?

3W czasach kryzysu, gdy coraz więcej ludzi traci pracę, coraz więcej zastanawia się także nad założeniem własnej firmy. Być swoim własnym szefem to niewątpliwie wielka zaleta. Ponadto wszystkie zyski są tylko dla nas i sami możemy normować swój czas pracy. Oczywiście, istnieje ryzyko, że nam się nie powiedzie i zostaniemy z jakimś kredytem i wtedy trzeba będzie dać się poniżać jakiemuś pracodawcy. W zbieraniu kapitału pomocna okazuje się Unia Europejska, która dofinansowuje nowo powstające przedsiębiorstwa. Jest to niewielkie wsparcie, ale zawsze pomaga. Składka ZUS także jest niższa przez początkowy okres prowadzenia firmy, co zachęca do jej zakładania. Ponadto nikt nam nie rozkazuje, nikt nas nie wykorzystuje i możemy zająć się tym, co robimy. Rozważając wszystkie za i przeciw, warto dokładnie zastanowić się nad wszystkimi wadami i zaletami własnego przedsiębiorstwa, biorąc pod uwagę ryzyko i korzyści. Podejmując ostrożną i rozważną decyzję, można oczekiwać pozytywnych skutków w przyszłości. Szukanie pracy to mozolne zajęcie. Gdy tracimy swoją posadę, na której pracowaliśmy przez kilka albo kilkanaście lat, ogarnia nas rozpacz. Wspominamy, użalamy się nad sobą i nie jesteśmy zdolni do jakiegokolwiek działania. Trzeba jednak coś zrobić, by nie popaść w depresję. Często jesteśmy smutni, bo nie wiemy jak szukać pracy. Po pierwsze: gazeta. Jakaś regionalna lub ogólnopolska, w której znajdziemy ogłoszenia o pracę. Niektóre gazety mają jakieś specjalne dni, w które podają tego typu ogłoszenia, więc trzeba to sprawdzić. Jeśli znajdziemy jakieś interesujące nas ogłoszenie trzeba szybko się odzywać. Kolejny krok to przeglądanie portali internetowych. Obecnie jest kilka wiodących portali, na których specjalne wyszukiwarki pozwalają w poszukiwaniu pracy w danym regionie czy zawodzie. Dzięki temu wyszukiwanie staje się łatwe i dość szybkie. To podstawowe dwa źródła, w których można znaleźć wiele ciekawych ogłoszeń, trzeba je śledzić na bieżąco.

Tagi: , , , , , , , ,

Sprzątanie sanitarne i w fabrykach

9Sprzątnie posiada bardzo wiele postaci, ale oczywiście nie każde jest wykonywane z odpowiednią dokładnością, ponieważ w przypadku miejsc jak miejsca socjalne czy sanitarne musi być utrzymana sterylność, czyli czystość na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście bardzo często sprzątanie takie ma miejsce w szpitalach i aptekach, gdzie to oczywiście można się spotkać z bardzo efektywnymi warunkami. Oczywiście miejsca takie nie mogą być narażone na obecność groźnych bakterii, a wiec sprząta się o wiele częściej, a jednocześnie o wiele dokładniej niż inne pomieszczenia. Sytuacja ma się podobnie jeżeli chodzi na przykład o miejsca jak ubikacje, czy nawet kuchnie, ponieważ w ubikacji odkrywany nasze miejsca intymne, a co za tym idzie bardzo łatwo jest nam złapać jakiegoś wirusa czy zarazić się jakimiś bakteriami, a więc powinniśmy na siebie bardzo uważać, po mimo tego, że oczywiście czasami firmy sprzątające które się zajmują takimi miejscami są na bardzo wysokim poziomie, ale ludzka ostrożność musi być wysoka. Wielkie fabryki w których jest bardzo wysoka produkcja najczęściej produkują również bardzo wielkie ilości zanieczyszczeń i odpadków, które następnie w bardzo szybkim tempie pozwalają na to aby na terenie firmy panował wielki bałagan, a przecież jest to niedopuszczalne, ponieważ nie można pozwolić aby zakład był, brudny, jest to również jeden z przepisów BHP, że na terenie zakładu przemysłowego musi panować określony porządek. Oczywiście sprzątanie to w głównej mierze rola pracowników danego zakładu, ale nie tylko, ponieważ pracownik ma produkować towary, a więc najczęściej wynajmuje się firmy sprzątające, które odpowiednio potrafią zadbać o nasze zakłady. Oczywiście sprzątanie nie ogranicza się jedynie do sal produkcyjnych, ale sprząta się również wszelkiego rodzaju palarnie, stołówki i te najmniej przyjemne pomieszczenia czyli toalety, ponieważ w zakładach gdzie jest wielu pracowników są one często używane, a co za tym idzie muszą być również często sprzątane, ponieważ mogłoby to grozić powstawaniem bardzo nieprzyjemnych chorób.

Tagi: , , , , , ,