Artykuły oznaczone tagiem ‘kariera’

Ochrona pracownika i stanowisko pracy

30Pracownik podczas pracy na określonych maszynach musi nosić ubranie robocze, które będzie miało na celu ochronić jego ciało przed nieporządnymi skutkami. Bardo często jest to strój roboczy który składa się z bardzo grubego materiału, w przypadku kontaktu z płynami czy gorącymi elementami jak na przykład praca w spawalni czy w hucie. Przy pracy z pyłami jak na przykład na ślusarni będziemy musieli nosić maski i okulany ochronne, które oczywiście zapobiegną nadmierne dostawaniu się pyłów do naszego organizmu. W każdej pracy człowiek musi przede wszystkim dbać o swoje zdrowie, ponieważ to jest wyznacznik tego jak długo będzie w stanie wykonywać swoją pracę i jak dokładnie będzie ją wykonywał. Ochrona pracownika powinna być zapewniona przez jego pracodawcę, ale oczywiście nie tylko ponieważ może się okazać, że pracodawca nie posiada określonych wiadomości na temat maszyny. Najważniejsza jest troska pracownika o własne życie i oczywiście instynkt samozachowawczy. Porządek na stanowisku pracy jest bardzo pomocny, ponieważ to dzięki niemu w głównej mierze możemy wykryć wszelkie niedoskonałości jakie mogły zaistnieć w maszynie z powodu długotrwałej pracy jaka miała miejsce podczas zmiany. Oczywiście sprzątanie na miejscu pracy bardzo często odbywa się na końcu zmiany, ponieważ dopiero wtedy znajdujemy chwile czasu aby ogarnąć nasze stanowisko, ale oczywiście jest to czynność, która jest obowiązkiem każdego pracownika. Często z powodu nie posprzątanego stanowiska pracy to właśnie pracownik obrywa po głownie od swojego przełozonego, ponieważ w przypadku kontroli pracy przez PIP czyli Państwową Inspekcję Pracy możemy się przekonać że wpływ nie to negatywnie na zakład, na przykład poprzez nałożenie wielkich kar za nieporządek na stanowiskach pracy. Ogólnie musimy wiedzieć że higiena w pracy jest bardzo ceniona nie tylko przez innych pracowników, ale przede wszystkim przez pracodawcę, który często nawet przyznaje premię za dbanie o maszyny.

Tagi: , , , , , , ,

Przyszłościowa praca

23Praca w wakacje nie musi ograniczać się do monotonnego „odklepywania” swoich godzin w pracy i nie czerpania żadnych przyjemności lub korzyści z pracy poza wynagrodzeniem finansowym. Otóż wakacje to doskonały czas na odbycie praktyk. Dorobić się na nich nie można gdyż najczęściej są one bezpłatne lub tylko częściowo płatne ale mogą nam przynieść wiele korzyści. Otóż osoba praktykująca zdobywa niezbędne doświadczenie przydatne w dalszym życiu zawodowym. Odbyte praktyki są mile widziane przez pracodawców, w związku z czym taki wpis jest czymś bardzo pożądanym na każdym CV. Doświadczenie pracy w danej branży jest warunkiem rekrutacji do wielu firm. Niestety ciężko jest zdobyć takie doświadczenie jednocześnie zarabiając, gdyż pracodawcom nie opłaca się płacenie pracownikowi i przyuczanie go. Jest on dużo mniej efektywny od doświadczonego pracownika i jednocześnie absorbuje innych pracowników którzy muszą mu pomagać i go uczyć. Tak więc darmowe praktyki mogą otworzyć drogę do kariery. Inną formą zdobywania doświadczenia zawodowego jest staż. Różni on się od praktyk długością trwania oraz wypłacaniem obowiązkowego wynagrodzenia stażyście. Wracasz po wakacjach na uczelnię. Przed zajęciami koledzy rozprawiają na korytarzu o swoich wakacyjnych wojażach, przeżytych przygodach i nowych znajomościach. Prezentują opaleniznę, wyglądają na bardziej wysportowanych i widać, że są wypoczęci. Tobie zaś głupio jest włączyć się do dyskusji, gdyż nie masz czym się pochwalić. Po zajęciach wszyscy wracają do domu. Koledzy czekają w deszczu na tramwaj, Ty zaś wsiadasz do swojego nowego samochodu, na który oszczędziłeś nie jeżdżąc na dalekie podróże i zarobiłeś ciężko pracując. To tylko wymyślona scena, co nie znaczy, że jest nierealna. Wprawdzie wakacje nie muszą być w całości przepracowane. W końcu służą one po to, by dać studentom wytchnienie od nauki, stresu i nieprzespanych nocy. Jednak trzymiesięczne studenckie wakacje w zupełności wystarczą i na wypoczynek (podróże, zabawy, leniuchowanie, rozwijanie pasji itd.) i na pracę. Wielu ludzi dzięki ciężkiej pracy (podczas zabawy innych) doszło do wielkich rzeczy. Należy o tym pamiętać rozważając decyzję o podjęciu pracy.

Tagi: , , , , , , , ,

Praca z maszynami

28Praca na maszynach najczęściej odbywa się w zakładach produkcyjnych wszelkiego rodzaju, ponieważ nie można ograniczać ich jedynie do maszyn produkcji metalowych, ale na przykład w stolarniach czy nawet w szwalniach ma się do czynienia z bardzo niebezpiecznymi maszynami, które oczywiście potrafią bardzo szybko zaszkodzić człowiekowi, który nie potrafi przestrzegać określonych zasad i przepisów. Najważniejsze z nich są określane mianem zasad BHP, ale o nich oczywiście w następnym podpunkcie. Często spotyka się również sytuacje w zakładach produkcyjnych gdzie to pracownicy o wiele starsi stażem niż młodzi pomagają sobie nawzajem, aby ustrzec jedne drugiego od katastrofy. Oczywiście nowy pracownik nigdy nie będzie postawiony do niebezpiecznej maszyny samo, ponieważ niemalże na pewno oznaczało by to powstanie katastrofy, ale na pewno będzie to okres próbny, który pozwoli pracodawcy ocenić rolę pracownika jako operatora danej maszyny, jeżeli się nie nada to zmienią mus stanowisko lub zwolnią dana osobę. Pracownik w zakładzie przemysłowym często ma styczność z praca na urządzeniach czy maszynach, które potrafią stworzyć bardzo wielkie zagrożenie, co oczywiście wiąże się z niczym innym jak możliwością utraty przez niego życia. Bardzo często maszyny takie muszą przechodzić kontrolę jakości, która w gruncie rzeczy powinna odbywać się przez osoby z poza zakładu, ponieważ wtedy możemy liczyć na bezstronność, a przecież jeżeli będą to robiły służby zakładowe to może się okazać, że pod pozorem oszczędności jakieś drobne usterki nie będą brane pod uwagę, a przecież bardzo szybko może się okazać, że drobna usterka przyczyniała się do powstania większej, a ona z kolei była przyczyną uszkodzenia ciała człowieka. Pracownik pracujący na danej maszynie musi wiedzieć, że nie wolno mu oczywiście lekceważyć maszyny nawet po kontroli jakości, ponieważ podczas wzmożonej pracy, która trwa kilka godzin zmęczenie materiału może spowodować bardzo niebezpieczną awarię danej maszyny. Praca z maszynami jest ciężka, a więc najczęściej spotyka się w tej roli mężczyzn, ponieważ potrafią oni znosić o wiele więcej wysiłku fizycznego niż kobiety, a co za tym idzie oczywiście możemy sobie pozwolić na to aby więcej produkować. Praca z maszynami musi opierać się jak już wcześniej wspomniałem o brak zaufania do danego urządzenia, ponieważ jedynie dzięki temu oczywiście będziemy w stanie się przeciwstawić nadarzającym się niebezpieczeństwom. Ogólnie musimy dbać o maszyny ponieważ jedynie w taki sposób będziemy w stanie przedłużyć ich okres przydatności do użytkowania bez potrzeby remontowania. Często im bardziej zaawansowane maszyny to oczywiście bardziej drogie są wszelkie naprawy, ponieważ nowoczesna technologia jest bardzo zaawansowana i ułatwia pracę człowieka, ale niestety nie każdego przedsiębiorcę na nie stać, ponieważ jest ona droga, a im nowsza to oczywiście droższa. Jednak szanujące się i popularne zakłady starają się iść z duchem czasu i modernizują swoje fabryki.

Tagi: , , , , , , ,